Turnus dialogów z dziećmi w Męcikale

W dniach 1-14 sierpnia odbył się w Męcikale (Bory Tucholskie) pierwszy turnus wakacyjny dialogów z dziećmi współorganizowany przez nasz gdyński ośrodek wraz z ośrodkiem warszawskim i ojcem Darkiem Kantypowiczem OP. W turnusie uczestniczyło 9 par małżeńskich wraz z 25-orgiem dzieci. W związku z tak liczną gromadką dzieci podczas naszych dialogów w opiece nad dziećmi pomagały nam nasze nieocenione: babcia Ola oraz starsze córki: Hania i Zosia smiley-icon oraz p. Hania (pomagająca również gospodarzom ośrodka agroturystycznego w którym gościliśmy).

Dzięki wspaniałej pogodzie podczas całego naszego pobytu w gospodarstwie w Męcikale mieliśmy możliwość skorzystania z wszystkich okolicznych atrakcji – od kąpieli w jeziorach, przez spływ kajakowy, przejażdżki na rowerach (wodnych i konwencjonalnych smiley-icon, spacery po lesie, zbieranie grzybów, grillowanie, łowienie ryb (i ich degustacja smiley-icon, skończywszy na kopaniu okopów i tworzeniu umocnień bazy partyzantów (dość szybko po przyjeździe sformowany został pod kierownictwem kilkuletniego syna gospodarzy ośrodka, oddział małych partyzantów składający się z większości dzieci (zdolnych do noszenia broni) przybyłych na nasz turnus).

Był to dla nas wszystkich czas rodzinnego wypoczynku (oprócz lokalnych atrakcji Borów zwiedzaliśmy Kaszuby – m.in. skansen we Wdzydzach Kiszewskich, zamek w Bytowie, Chojnice, Tucholę, Klosnowo) ale również okazja do dialogów małżeńskich na tematy: naszych relacji z dziećmi, sposobów wyrażania uczuć, ich potrzeb psychicznych, temperamentów, wychowywania i przekazywania im wiary. Wieczorami mogliśmy podzielić się w grupie „na gorąco” uczuciami rodzącymi się podczas rozmów i czasu spędzanego wspólnie z dziećmi.

Mamy nadzieję, że nasze tegoroczne doświadczenia będą pomocne w organizacji kolejnych letnich turnusów dialogów z dziećmi w przyszłych latach.

No Comments

Post a Comment