Najczęstsze pytania

Informacje o rekolekcjach

Jaki jest program rekolekcji?

W czasie trwania rekolekcji nie ma tradycyjnych konferencji ani katechez. Odpowiednio przygotowane małżeństwa i kapłani wprowadzają uczestników do pracy własnej, polegającej na nauce i doświadczeniu dialogu. Praca ta prowadzona jest przez małżonków wyłącznie we dwoje. Żadne sprawy łączące lub dzielące małżonków uczestniczących nie są ujawniane w grupie.

Czy możemy uczestniczyć na rekolekcjach częściowo?

Rekolekcje prowadzone są w formie cyklu zamkniętych rekolekcji. Od uczestników oczekuje się pełnego udziału w całości programu. Nie ma możliwości łączenia uczestnictwa w rekolekcjach np. z formą  zaplanowanych wycieczek, odwiedzin najbliższej rodziny itp.
W uzasadnionych nagłych trudnych przypadkach po aprobacie prowadzących rekolekcje istnieje możliwość nieuczestniczenia w części programu. 

Czy mają Państwo specjalnych program dla małżeństw przeżywających kryzys?

Nie mamy specjalnego programu dla małżeństw przeżywających kryzys – na weekend mogą przyjeżdżać zarówno tzw. „dobre małżeństwa” jak i małżeństwa przeżywające poważne konflikty, często będące nawet na etapie rozmów o rozwodzie. Więcej informacji o specyfice rekolekcji można znaleźć na stronie ogólnopolskiej Spotkań Małżeńskich.

Ile trwają rekolekcje?

Rekolekcje prowadzone przez nasz Ośrodek z reguły zaczynają się w piątek o godz. 18 (najlepiej przyjechać w godzinach 17.00 – 17.30), natomiast kończą się obiadem w niedzielę.
Brak punktualnego przybycia na rekolekcje spowoduje zakłócenie  możliwości pełnego przeżycia rekolekcji.

Gdzie odbywają się rekolekcje i jak na nie dojechać?

Większość rekolekcji prowadzonych przez nasz ośrodek odbywają się w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej w Gdyni. Na rekolekcje można dojechać samochodem (na terenie ICFD są miejsca parkingowe) lub pociągiem (ośrodek jest w odległości 10 minut spaceru od stacji Gdynia Główna).

Dokładne położenie oraz adres ośrodka dostępny jest na stronie ICFD, w zakładce „Położenie i dojazd”.

Okazjonalnie organizujemy też rekolekcje w innych miejscach (Gdańsk, Pelplin) – wówczas zawsze przy terminie rekolekcji podane jest miejsce ich prowadzenia.

Jakie są warunki zakwaterowania?

Dla każdego małżeństwa przygotowany jest pokój z łazienką, pościelą oraz całodobowe wyżywienie. Narzeczeni nocują w osobnych pokojach.

Czy w czasie rekolekcji można dojeżdżać codziennie na spotkania z domu, czy konieczne jest nocowanie w ośrodku?

Podczas rekolekcji konieczne jest nocowanie w naszym ośrodku.

Czy na rekolekcje można przyjechać z małymi dziećmi?

Program rekolekcji jest dość intensywny i nie jesteśmy w stanie zapewnić w tym czasie opieki nad dziećmi. Dlatego zapraszamy na rekolekcje wtedy, kiedy dzieci będą mogły zostać pod czyjś opieką w domu.

Chcielibyśmy uczestniczyć w rekolekcjach, ale nie pasuje nam termin lub termin rekolekcji jest zbyt późno. Co możemy zrobić?

Rekolekcje dla małżeństw i dla narzeczonych są prowadzone w różnych ośrodkach w całej Polsce – być może w innym ośrodku będzie można uczestniczyć w rekolekcjach bardziej dogodnym terminie. Terminy rekolekcji są dostępne na stronie ogólnopolskiej Spotkań Małżeńskich.

Jaki jest koszt rekolekcji?

Koszt jest uzależniony od ośrodka rekolekcyjnego i pokrywa: wyżywienie, noclegi, materiały do pracy. Prowadzący swoją posługę wykonują nieodpłatnie. Koszt nie może być przeszkodą w przeżyciu rekolekcji. W uzasadnionych sytuacjach jest dostosowany do możliwości par małżeńskich. Informacje na ten temat udzielane są telefonicznie.

Wieczory dla Zakochanych

Czy lepiej zapisać się na Rekolekcje dla Narzeczonych czy na Wieczory dla Zakochanych?

Jeżeli jest możliwość wyboru – to bardziej polecamy wieczory dla zakochanych. Program wieczorów jest dłuższy i bardziej szczegółowy niż rekolekcji dla narzeczonych. Realizowanie wieczorów w cyklu tygodniowym pozwala również na refleksję pomiędzy spotkaniami – pary uczestniczące w rekolekcjach dla narzeczonych często skarżą się na to, że zbyt wiele ważnych spraw muszą omówić w bardzo krótkim czasie.

Kiedy będzie następna edycja Wieczorów dla Zakochanych?

Jeżeli na stronie nie ma terminu następnej edycji, to znaczy że nie jest on jeszcze ustalony. Po ustaleniu terminu edycji, natychmiast publikujemy go na naszej stronie.

Inne pytania

Czym się różni weekend podstawowy od pogłębiającego?

Weekend pogłębiający jest przeznaczony dla małżeństw, które brały udział w weekendzie podstawowym i chcą nadal rozwijać swój dialog małżeński.

Byliśmy rekolekcjach, ale teraz chcielibyśmy kontynuować i pogłębiać swoją relację w formie spotkań poweekendowych, to czy jest taka możliwość?

Tak, prosimy o maila na adres: gdynia@spotkaniamalzenskie.pl.